UIT DE BRIEVENBUS.



De bijdrage van den heer F. van EEDEN, Walden, die in de vorige aflevering in de Vragenbus voorkwam, is zeer tot spijt der Redactie slechts voor een deel opgenomen en zal dan ook velen minder duidelijk zijn geweest. Om deze fout te herstellen plaatsen wij hier dat artikel nog in zijn geheel.

Dadant-Blatt-kasten. Waarde Redactie, op de vraag door A. D. gedaan (No. 5) in uw nummer van 15 Mei kan ik antwoorden, dat ik in 1902 dertien Dadant-Blatt-kasten heb bevolkt, die allen in uitstekenden staat door den winter zijn gekomen. Ik begon als onervaren imker met 20 Gravenhorsters tegelijk, hetgeen een heele onderneming was. Op raad van Ds. BARBAS te Haarlein schafte ik mij de Dadant-Blatt-kast aan (van MEES uit Herenthals) en maakte er hier twaalf bij naar dat model.
Spoedig bemerkte ik de groote voordeelen van deze kasten. Ik had een Amerikaansche kast, zooals ze door KELRING in den handel worden gebracht, maar het volk daarin stierf in de koude Mei-maand. De Gravenhorsters hielden zich ondanks den slechten zomer redelijk, maar de volken in de Dadant-Blatt-kasten met hunne groote broedruimte groeiden verwonderlijk. Dezen winter heb ik, natuurlijk tengevolge van mijn ongeoefendheid - ik ben in mijn eerste jaar van de praktijk, en sta er alleen voor, met veel andere werkzaamheden - nogal verliezen geleden. De Amerikaansche kast verloor weer zijn volk, ook eenige Gravenhorsters. Maar alle Dadant-Blatt-kasten kwamen schitterend door den zwaren winter, krioelen thans van volk, en hebben in deze eerste helft van Mei, die toch niet bizonder warm was, reeds een goede hoeveelheid verzegelden honing in alle kasten. Een kast deed ik over aan iemand in Blaricum, en ik liet wederom tien nieuwe aanmaken. De boogkorven ruim ik op. Liefhebbers voor leege Gravenhorsters kunnen bij mij terecht. De behandeling en vooral de voedering in de Dadant-Blatt-kast is verreweg te verkiezen, terwijl de volken wel dubbel en driemaal zoo sterk worden. De beste manier om de zwerm uit den boogkorf in de Dadant-Blatt-kast over te brengen is het overvegen, zoodra het volk zwermrijp is. Op die manier kreeg ik al mijn dertien kasten vol zonder één ongeval. De voeding gaat zeer eenvoudig door een gevuld honingglas, met wat gaas afgesloten, omgekeerd op het gat in 't kussen te plaatsen. 's Winters blijven de kasten zeer warm, doordat men met de afsluitplankjes aan alle zijden dubbele wanden kan maken, die met houtwol worden gevuld. Het eenvoudige samenstel, ook van de opzetters, is een groot gemak, zoodat ik de Dadant-Blatt-kast aan alle eerstbeginners durf aanbevelen. 't Eenige bezwaar is, dat de vliegplanken te weinig hellen, en te weinig beschermd zijn, zoodat er bij schuine regen plassen water op komen, waarin menig eerst uitvliegend bijtje den dood vindt. Dit is echter licht te verhelpen. Het schoonmaken van de onderplank is zeer gemakkelijk, en het vervoer levert geen bizonder bezwaar op. De kasten zijn groot en zwaar, maar de voordeden van sterke volken zijn zoo bekend, dat niemand. dit als nadeel zal beschouwen. Voor zoover mij bekend is, heeft ook de heer SNELLEN te Maastricht Dadant-Blatt-kasten.

F. van EEDEN, Walden, 16 Mei 1903.