Bijenteelt in Chili.
In het midden van de vorige eeuw werden de eerste bijen uit Italiƫ naar Chili overgebracht; na zich snel te hebben ontwikkeld, schijnt deze teelt gedurende de laatste 20 jaren, althans naar de exportcijfers te oordeelen, eer achter- dan vooruit te zijn gegaan.
Misschien is het ten deele daaraan te wijten, dat de Chileensche honig c.a. 20 jaren geleden eenigszins haren goeden naam begon te verliezen, daar eenige malen vervalschingen voorkwamen; dit heeft evenwel niet verhinderd dat ze nog altijd goeden afzet vindt in het buitenland.
De cijfers van de landbouwstatistiek, welke voor een product als honig, welke door vele "peones" (landarbeiders), als bijverdienste in kleine hoeveelheden wordt gewonnen, niet juist kunnen zijn, geven voor 1910 het aantal korven op als 91.296. De opbrengst van deze korven was 660.118 kg. honig en 107.552 kg. Was. Een bewijs der onjuistheid der voornoemde cijfers geeft de exportstatistiek voor 1911,volgens welke 1.880.600 Kg. honig, waarvan 46.450 Kg. naar Nederland, en 214.120 Kg. was, waarvan 3.000 Kg. naar Nederland, werden uitgevoerd.
De prijzen waren in Mei en Juni te Santiago 148 pesos (1 peso goud = f 0.90) voor 46 Kg. was en 17 pesos voor 46 Kg. witte of bruine honig.
(Uit Economische Verslagen van Nederlandsche Diplomatieke- en Consulaire Ambtenaren. )