Heracléum Mantegazzianum.

Deze Bereklauw, over welke eenige jaren geleden in het Maandschrift geschreven is, mag inderdaad een uitnemende bijenplant heeten. Met haar reusachtige bloemschermen en fraaie, groote bladeren, doet zij zeer mooi als alleenstaande gazonplant, maar kan ook met effect in groepen worden aangewend. Men plantte haar echter liefst zóó, dat zij, althans in het begin van den groei, tegen felle zon beschut is.

Ofschoon de plant in Nederlandsche tuinen vrij zeldzaam is, werd zij toch reeds vrij geruimen tijd geleden hier ingevoerd. Het proeftuintje van de afd. Voorburg c.a. onzer vereeniging, heeft thans de afstammelingen van een exemplaar, dat een 25 of 30 jaar geleden door den Hortus Botanicus te Leiden aan een mijner vrienden werd afgestaan.

Men kan, eenmaal in het bezit van een goed ontwikkeld exemplaar, gemakkelijk genoeg voortkweeken: de zaden, welke de plant laat vallen, kiemen vanzelf. Echter moet ik er voor waarschuwen: koopt geen zaad! De zaden moeten terstond na rijping in de aarde, anders verliezen zij hun kiemkracht. Gedroogde zaden zijn waardeloos.
In catalogi van voorname kweekerijen hier te lande komt de plant wel voor. Men kan ook jonge exemplaren betrekken van het bovenbedoelde proeftuintje, waarvan het adres is: Koniniginnelaan 44, Rijswijk Z.H. Planttijd: voorjaar.

H.F.C. B.