Maandpraatje.

Het vooral voor onze bijtjes zoo ongunstige weer, dat zich na de eerste Meidagen inzette bleef met eenige afwisseling aanhouden tot begin Juli en ook dan wisselde een enkele goede warme dag zich af door onweersbuien, plasregens e.d.

De bijenmarkten te de Klomp en Veenendaal moesten een week worden uitgesteld, want de zwermen hadden nog geen gelegenheid gehad om op verhaal te komen.
Er zijn dit jaar weinig zwermen gevallen met oude moer. Verreweg de meeste volken hadden de oude moer reeds ingeboet en waar de eerste jonge moeren komen, 16 dagen nadat zij als ei in de moederwieg gedeponeerd zijn, was het dit jaar vaak heel anders en zagen wij moeren, welke minstens 2l dagen in haar cel vertoefden, alvorens gelegenheid te krijgen er uit te kruipen.

Wie ook dit jaar gedurende het slechte weer gevoerd heeft, zal gezien hebben, dat zijne volken weinig geleden hebben. Wie dit nagelaten heeft, zal tot zijn schade bemerkt hebben, dat vele volken reeds broed begonnen te trekken en bij een enkele mooie dag zeer veel volk verspeelden. Zoo schijnt het jaar 1927 een rampjaar voor de imkers te willen worden. Wij weten echter maar al te goed, dat onze bijtjes een geleden schade bij goed drachtweer spoedig kunnen inhalen, zoodat een te verwachten misjaar toch nog een voordeelig jaar kan worden.

Er zijn echter zaken, welke niet meer ten goede kunnen keeren. Zoo b.v. de bevruchting der jonge moeren. Zooals bekend duurt de bronsttijd van jonge moeren plm. 21 dagen. Indien de moeren dan geen gelegenheid gehad hebben op bruidsvlucht te gaan is van bevruchting geen sprake meer en blijft zoo'n moer dus onbevrucht. Dergelijke moeren leggen wel eieren, doch daar geen bevruchting heeft plaatsgehad, komen uit die eieren uitsluitend darren te voorschijn. Let maar eens op, misschien treft ge wel een volk aan, dat op de werkbijcellen verhoogde deksels heeft gemaakt.

Bij onderzoek blijkt de moer toch wel aanwezig te zijn, maar toch, werkbijen worden er niet geboren, het volk is darrenbroedig. Zoo'n volk ten spoedigste van een bevruchte moer te voorzien is een gebiedende eisch, nadat eerst de oorspronkelijke uitgevangen en gedood werd. Dergelijke darrenbroedige volken zijn een nadeel voor den imker, want, als hij naar de heide wil reizen, dan zal hij toch zeker moeten zorgen, dat de laatste week van Juni en de eerste weken van Juli zooveel mogelijk eieren worden ingelegd, want dit zullen de haalsters op de heide worden.
Wordt nu een moer zeer laat bevrucht, b.v. in de tweede helft van Juli, dan hebben de eieren, welke nog gelegd worden geen waarde meer voor het vliegleger, dat op de heide wordt uitgezonden om de nectar te garen.

Is de heide wat laat en houdt de bloei ervan lang aan, dan kan bij goed weer nog wel veel ingehaald worden, maar regel is het niet. Wij hebben dezen zomer en ook den vorigen ervaren, wat een gevulde suikerzak waard was. Onze raad het vorig jaar gegeven zooveel suiker in te slaan, als men mocht ontvangen, hebben velen opgevolgd en zij zullen er zeker geen berouw van hebben gehad. De suiker is dit jaar iets duurder, maar toch zal men goed doen, zich voor zijne bijtjes in te dekken, want als men consumptiesuiker moet betrekken ten tijde, dat de bijen gebrek krijgen, dan wordt zoo'n volkje toch wel wat al te duur.

Als het weer zich goed blijft houden, dan verwachten wij weer een goede heidedracht en waar dit jaar verschillende tentoonstellingen worden gehouden, hopen wij, dat zeer veel honing op de markten en tentoonstellingen zal worden aangevoerd. Als ik uit de school mag klappen, dan geloof ik, dat een keurig reclamebiljet voor het gebruik van Nederlandschen honing zal worden samengesteld en ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan onzer vereeniging aan de verschillende tentoonstellende afdeelingen gratis verstrekt zal worden.

Wij wekken onze leden op waar mogelijk de tentoonstellingen te gaan bezoeken en geven den raad reeds nu clubjes te vormen en spaarkasjes te maken voor het bezoek aan den 5en Imkersdag op 17 September te Deventer. Verlicht het werk der organisators, om zoo spoedig mogelijk U als deelnemer op te geven. Nakomers kunnen worden toegelaten, maar het staat te bezien, dat de toeloop zoo groot zal zijn, dat zij waarschijlijk zullen moeten worden afgewezen, wat ons ten zeerste zou spijten. Wacht derhalve niet tot het laatste oogenblik, doch geeft U reeds thans op.

En we zijn op dien dag toch zeker allen voorzien van het Vereenigingsinsigne dat thans aangemaakt wordt en voor zoover de voorraad zal strekken zal worden geleverd voor den prijs van 40 ct._ bij afdeelings-bestelling. Er wordt uitsluitend geleverd door bemiddeling van afdeelingssecretarissen, uitgezonderd dan aan Verspreide Leden, welke rechtstreeks kunnen bestellen.
Red.